Gotovo svaku fotografiju nekog nebeskog tijela koje se možete sjetiti, vjerojatno je snimio Hubble svemirski teleskop, a Orlova maglica je jedan od najpoznatijih primjera.
Ono što možda ne znate je, da je ova spektakularna fotografija u boji zapravo crno-bijela snimka u originalu. NASA-ini stručnjaci su pokazali kako, u doslovnom smislu te riječi, bojaju svemir radeći na Hubbleovim crno-bijelim fotografijama.
Ova fotografija je toliko spektakularna da joj je NASA dala ime, referirajući se na zvjezdanu formaciju, skrivenu međuzvjezdanim plinom i prašinom, kao na „Stupove stvaranja“. Ali ova fotografija nije započela kao raznobojno remekdjelo koje vidite.
Hubble teleskop snimi više fotografija nekog svemirskog tijela, u različitim valnim duljinama, koje se pojavljuju u privlačnim crno-bijelim tonovima. Stručnjaci tada koriste različite filtere u boji kako bi dobili konačan rezultat.
Zolt Levay, član Znanstvenog instituta za svemirske teleskope koji upravlja Hubble teleskopom, pokazao je kako se odvija transformacija ovih fotografija.
Crveni, zeleni i plavi filteri koji se koriste predstavljaju različite kemijske elemente koji su dio kemijskog sastava Orlove maglice. U ovom slučaju crvena boja predstavlja sumpor, zelena boja predstavlja kisik, dok plava boja predstavlja vodik. Razlog zašto Levay koristi ove boje je zato što svaki kemijski element sjaji u različitim valnim duljinama.
Nakon primjene svih filtera na fotografiju, završna fotografija u boji daje astronomima ideju gdje i koliko mnogo pojedinog kemijskog elementa ima u maglici.
Za više primjera transformacije Hubbleovih fotografija provjerite Hubble Toolbox.